سیرجان بیشترین سطح زیر كشت پسته بعد از رفسنجان را داراست

سیرجان – ایرنا – مدیر جهاد كشاورزی سیرجان، گفت: این شهرستان بیشترین سطح زیر كشت پسته را بعد از شهرستان رفسنجان داراست.

‘احمد مسعودی’ روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: 60 هزار هكتار از اراضی شهرستان سیرجان به كشت پسته اختصاص دارد كه هزار و 990 هكتار آن نهال و 58 هزار هكتار بارور است.

وی اظهاركرد: كشاورزان سیرجانی در سال هایی كه منابع آبی غنی و بارندگی به میزان لازم بوده است سالانه 40 هزار تن پسته برداشت كرده اند.

مدیرجهاد كشاورزی شهرستان سیرجان، ادامه داد: بیشترین میزان تولید پسته شهرستان سیرجان در سال گذشته 45 هزار تن بوده كه این میزان ركورد سال های قبل به شمار می آید.

وی به برگزاری جشنواره ملی پسته در سیرجان در سال گذشته اشاره و اظهار كرد: 28 هزار و 385 هكتار از اراضی كشاورزی سیرجان به پسته اوحدی، 11 هزار و 429 هكتار كله قوچی، هشت هزار و 673 هكتار اكبری، هفت هزار و 761 هكتار احمدآقایی و هزار و 130 هكتار نیز به سایر ارقام پسته اختصاص دارد.

وی مهمترین عامل بروز آفات و بیماری های محصول پسته را در سال گذشته خشكسالی عنوان كرد و گفت: مهمترین آفات پسته نیز در شهرستان سیرجان پسیل، پروانه چوب خوار پسته، شپشك، سن و سنك های پسته بوده است.

وی ادامه داد: 65 درصد باغات پسته شهرستان سیرجان در سال گذشته آلوده به آفات و بیماری ها بوده است.

مدیر جهاد كشاورزی سیرجان، تصریح كرد: نظارت حدود 30 كارشناس ناظر بر باغات پسته و برگزاری كلاس های آموزشی در سال گذشته، آلودگی باغات پسته این شهرستان را به 10 درصد كاهش داد و به همین دلیل كمترین سم پاشی سال گذشته در باغات پسته این شهرستان انجام شد.

وی گفت: استان كرمان رتبه نخست را در كاهش سم پاشی در كشور داشته است.

وی به روش های مبارزه بیولوژیك و غیرشیمیایی اجرا شده در شهرستان سیرجان اشاره كرد و گفت: پرورش حشره بالتوری در كلینیك حفظ نباتات در هر سال یكی از راه های مبارزه بیولوژیك است.

مسعودی، ادامه داد: حشره بالتوری در سال گذشته نیز در 150 هكتار از باغات پسته شهرستان سیرجان رهاسازی شده و از این طریق آفت پسیل در این باغات كاهش چشمگیری داشته است.

وی گفت: در شش هزار هكتار از باغات پسته شهرستان سیرجان بصورت مكانیكی با آفات مبارزه می شود و در هزار هكتار از تله های آفات استفاده شده است.

وی اظهار كرد: میانگین بارندگی در سیرجان 140 میلیمتر است كه در سال جاری این مقدار به 160 میلیمتر رسیده است.

مدیر جهاد كشاورزی شهرستان سیرجان، با بیان اینكه مصرف بهینه آب و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار اولویت این مدیریت است، گفت: شش هزار هكتار از اراضی سیرجان مجهز به سیستم های آبیاری نوین شده است.

به گفته وی سیرجان به عنوان نخستین شهرستان در كشور توانسته سیستم آبیاری تحت فشار زیر سطحی را در هزار هكتار اراضی كشاورزی اجرا كند.

وی از اجرای 162 كیلومتر لوله گذاری و احداث 17 استخر ذخیره آب در سال گذشته به عنوان نمونه ای از اقدامات جهاد كشاورزی شهرستان سیرجان در زمینه صرفه جویی در مصرف آب كشاورزی نام برد.

وی تعداد بهره برداران بخش كشاورزی شهرستان سیرجان را 29 هزار و 500 نفر عنوان كرد و گفت: اكثر این افراد به كشت پسته نیز مشغول هستند.

مسعودی، ادامه داد: هزار و 300 حلقه چاه كشاورزی و 350 رشته قنات در شهرستان سیرجان فعال است.

وی با اشاره به خشكسالی های چند سال اخیر این شهرستان، تصریح كرد: كم آبی 65 درصد چاه های این شهرستان را تحت تاثیر خود قرار داده بطوری كه سختی آب در این چاه ها بالای 10 هزار است.

وی اظهار كرد: اجرای سیستم های آبیاری نوین در بسیاری زمین های كشاورزی به دلیل بالا بودن سختی آب قابل اجرا نیست.

وی افزود: خسارات زیادی طی چند سال اخیر به منابع آبی شهرستان سیرجان وارد شده است.

مدیر جهاد كشاورزی سیرجان، با بیان اینكه برداشت سالیانه آب از منابع آبی این شهرستان 520 میلیون مترمكعب است، افزود: این در حالی است كه ورودی آب 380 میلیون متر مكعب است.

وی تصریح كرد: برداشت از آب های زیر زمینی در شهرستان سیرجان بیش از ورودی آب به منابع آبی است كه این امر موجب می شود هر سال حدود یك متر سفره های آبی این شهرستان افت داشته باشند در واقع به ازای هر یك افت منابع آبی 40 متر سفره های آب شور پیشروی می كنند.

مسعودی تصریح كرد: شهرستان سیرجان در بخش بیمه محصولات كشاورزی در استان كرمان پیشرو بوده است و در سال گذشته نیز 18 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان بیمه شده است.

وی از كشاورزان خواست محصولات خود را در برابر حوادث قهری و طبیعی بیمه كنند.